Де розмістити камін

За місцем розташування у приміщенні каміни можна розділити на вбудовані в стіну, прибудовані та острівні. Вбудований камін можна встановити, тільки в процесі спорудження будинку. Топка і димар такого каміна вбудовані в стіну. Його перевага полягає в тому, що він займає невелику площу приміщення.

Функціональну частину прибудованого каміна приховують за фальш-стіною. Такий камін можна встановлювати вже після споруди будівлі. Ідеально буде встановити такий осередок по центру стіни так, щоб з боків від нього залишалося не менше метра вільного простору з кожного боку. Можна, звичайно, викласти прибудований камін в кутку кімнати, тоді він зможе обігріти відразу три приміщення, але не так якісно.

Острівний камін доцільніше поміщати у великих за площею приміщеннях, так як він займає багато місця. Він відкритий з усіх боків виглядає дуже ефектно, якщо правильно вписати його в інтер’єр. При встановленні, необхідно зробити так, щоб до порталу, який слід звернути в центральну частину кімнати, був вільний доступ повітря. Поруч з вогнищем має бути вільне місце, для організації зони відпочинку. Звичайно, при відпочинку біля каміна повинен добре проглядатися вогонь.

Дуже важливо з’ясувати, чи витримає ваша підлога навантаження опалювального агрегату, так як вага приладу зазвичай досягає високих показників. Підлога повинна бути зроблена із залізобетонних плит, хоча ще не факт, що вона зможе витримати таке навантаження. Якщо є небезпека обвалу, то необхідне посилення міжповерхового перекриття. Якщо підлога в будинку дерев’яна, то камін можна встановити тільки на першому поверсі. У кожному з випадків, необхідно проконсультуватися з фахівцями й заручитися дозволом міської комісії на споруду приладу опалення. Якщо з якоїсь причини ви не можете встановити вдома камін, але у вас величезне бажання, то виходом із цієї ситуації може бути купівля фальш каміна. Такий осередок, звичайно, марний в плані опалення будинку, але зате дуже вдало доповнить його інтер’єр.

Як встановити камін вдома

Так як останнім часом популярність камінів постійно набирає обертів, ми не можемо не обійти увагою тему їх монтажу. Найпоширеніший і простий у монтажі вид камінів – металевий камін заводського виробництва, більш трудомісткий в споруді – кладочний камін. Який з них вибрати – питання непросте і вимагає пояснень. Наведемо ряд прикладів і порад, які допоможуть Вам в подальшому вирішити, як встановити камін у своєму будинку.

Металевий камін набагато легший кладочного і має більш широкий спектр застосування у зв’язку з цією свєю властивістю. До заводських металевих камінів необхідно заздалегідь придбати модульний димар відповідного діаметру. Число модулів індивідуальне і залежить від висоти Вашого димоходу. Якщо при будівництві будинку вже були споруджені димоходи, то підключити камін до них можна за допомогою кутових модулів. Кути вигину таких секцій димоходів бувають 90 градусів чи 45 градусів. Запам’ятайте, що найкращий перетин труби димоходу каміна – круглий. У трубі з прямокутним перетином відбувається завихрення потоку диму і нагрітого повітря, що призводить до зменшення тяги.

Для збільшення тяги створені спеціальні пристрої – флюгери і дефлектори. Вони досить широко представлені на ринку.

Якщо ви збираєтеся встановлювати камін з підвищеним ККД (а такі теж є в продажу), то придбайте додатково електричний вентилятор-димосос з регулятором. Це необхідно для забезпечення гарної тяги, так як температура димних газів у такого каміна нижче, ніж у його менш технологічного побратима.

Якщо у Вашому будинку вже є димар, то зручніше і простіше встановити камін із закритою металевою топкою. Якщо ж ви будуєте новий заміський будинок, то доцільно організувати кладочний камін і викласти на ньому кам’яну трубу (якщо камін в будинку будується, що називається з нуля, приділіть належну увагу виготовленню камінного фундаменту – це відповідальний момент).

Даний спосіб з будівництва кам’яної труби не підійде для каміна з металевою топкою через велику вагу димоходу (він може бути більше двох тонн). Якщо ж споруджувати допоміжні опорні конструкції для зведення кам’яного димаря металевого каміна, то ціна питання буде вище, ніж якщо побудувати кладочний камін. Врахуйте цей факт.

Отже, в рамках даного матеріали ми привели деякі поради, як встановити камін в будинку. Вибирати і вирішувати що і як будувати в кінцевому підсумку доведеться Вам. Але, роблячи свій вибір, згадайте про прочитане і застосуєте отримані знання!

Фундамент для каміна

Камін в наш час модна тенденція. А що робити якщо є вже побудований будинок, а каміна в ньому немає, але його дуже хочеться побудувати? На якій підставі будувати сам камін? Беремо справу в свої руки. Розберемося як спорудити фундамент для каміна в своєму будинку.

Матеріал споруди

Фундамент під камін слід викладати на міцній основі з використанням таких матеріалів, як бетон, вапняк, цегла або бут. Якщо будівництво ведеться на вологому грунті, то в якості будматеріалу краще використовувати бетон, цегла-залізняк (він не схильний до руйнування під дією вологи в грунті) або бутовий камінь.

Готуємо майданчик

Вибираючи розмір фундаменту для каміна пам’ятайте, що він повинен бути ширше підстави каміна на 50мм з кожного боку. Врахуйте ще важливий факт – між фундаментом будинку і фундаментом каміна необхідно забезпечити проміжок у 50мм (пізніше він буде засипаний піском). Спорудження фундаменту починається з риття ями-котловану, глибина якої залежить від умов грунту під будинком. Фундамент для каміна, як правило, закладають на ту ж глибину, що і фундамент будинку. У ряді випадків глибина закладення може бути зменшена. Дно ями-котловану необхідно вирівняти і ретельно утрамбувати. Якщо грунт слабкий, то при трамбування можна підсипати щебінь – це зміцнить основу.

Виконуємо кладку фундаменту для каміна

Для кладки допустимо використовувати розчин наступного складу: на одну частину цементу може припадати від трьох до шести частин піску. З міркувань економії припустимо застосовувати при кладці складні або змішані розчини. Кладку фундаменту для каміна закачують коли до рівня підлоги залишається близько 150мм (це приблизно подвійна висота цеглини). Вкрай рекомендується перевірити отримане спорудження рівнем на горизонтальність і при необхідності провести вирівнювання за допомогою цементного розчину.

Виконуємо гідроізоляцію

Для гідроізоляції каміна, на фундамент кладеться два шари руберойду, а потім викладається ще 2 ряди цегли. Таким чином висота фундаменту практично стає врівень з фпідлогою.

Як вибрати топку

Каміни з відкритою топкою
Коли ми чуємо чарівне слово «камін», то найчастіше уявляємо собі класичну англійську модель з відкритою топкою. Незважаючи на зовнішню масивність і грунтовність, такий камін найчастіше використовується в якості декоративного елемента. Завдяки швидкості прогону повітря житлового приміщення і простоті конструкції, відкрита топка може гарантувати прогрів приміщення за дуже короткий термін. Однак, на жаль, зберігати тепло вона не в змозі. За розрахунками теплотехніків, відкриті каміни мають невеликий коефіцієнт корисної дії – приблизно від 15 до 25%. Частково це обумовлюється тим, що регулювання процесу згоряння у таких моделей відсутня. Такий осередок дає тепло лише до тих пір, поки горять поліна чи інші види палива. Крім того, відкритий камін працює при вільному доступі повітря і має досить великий перетин димохідної труби для виходу згорілих газів. Через це і відбуваються значні тепловтрати. Велика частина теплого повітря просто відлітає в трубу разом з димом. До того ж, при виготовленні топок для таких камінів часто використовується вогнетривка цегла, який є досить теплоємності матеріалів і віддає тепло набагато гірше, ніж, наприклад, метал.

І, тим не менше, для естетів, люблячих насолоджуватися незабутнім танцем язиків полум’я, всі ці недоліки відкритих топок відходять на другий план. Адже у таких традиційних камінів є одна незаперечна перевага – вони дозволять Вам милуватися видом полум’я без всяких, нехай навіть прозорих, перепон. Адже, якщо замислитися, то вогонь – це не тільки засіб для опалювання приміщення, але й непереможна стихія, що є для багатьох символом свободи і незалежності. Тому люди, що віддають перевагу відкритим камінів, дотримуються особливого стилю життя і цінують красу.

Багато покупців турбуються, що з відкритої топки дим буде проникати в кімнату і бруднити зовнішню обробку каміна. Повірте, що коли фахівці встановлять Ваш камін за всіма правилами з дотриманням необхідних пропорцій, Ви будете повністю застраховані від таких неприємностей. Вам залишиться тільки влаштуватися зручніше в своєму кріслі навпроти вогню і зануритися в приємні роздуми і мрії.

Перед тим, як зупинити свій вибір на такій моделі, Вам також необхідно знати, що відкритий камін розтоплюється тільки твердим паливом. Оптимальним варіантом є сухі поліна з листяних порід деревини. Справа в тому, що палаючі поліна з хвойних дерев дуже іскрять, видають сильний тріск і залишають нальоти сажі, що засмічує димохід каміна. Крім традиційних дров, для таких камінів цілком підійде гранульоване паливо, виготовлене з екологічно чистих і безпечних матеріалів.

Каміни із закритою топкою
У наше століття технічного прогресу і високих технологій каміни із закритими топками починають поступово витісняти каміни відкриті. Це не дивно, адже ці сучасні агрегати, на відміну від класичних камінів, здатні зробити процес горіння більш тривалим і ефективним. І це далеко не єдине їх перевага.

По-перше, каміни із закритими топками дуже економічні, тобто здатні мінімізувати витрати палива. У порівнянні з відкритими моделями, їх коефіцієнт корисної дії набагато вище – коливається в межах 65-80%. Крім того, багато з цих сучасних пристроїв оснащені системою контролю за процесом горіння і виготовлені з чавуну і вогнетривкої сталі, – матеріалів, здатних надовго зберігати тепло. У разі закритої топки відбувається повне згоряння дров: вугіль не залишається, а зола зсипається в спеціальний знімний лоток. Таким чином, вигода стає очевидною: вибираючи камін із закритою топкою, Ви отримуєте набагато більше тепла при мінімальному витраті дров.

Ще однією перевагою закритою чавунної топки є безпека її роботи. Дверцята з жаростійкого керамічного скла надійно захистить Вас від диму, сажі, вугілля і іскор. Такий камін, на відміну від відкритого, Ви зможете сміливо залишати без нагляду. Для цього достатньо попередньо щільно закрити дверцята топки і відрегулювати тягу колосникових заслінкою і шірбером.

Дивно, але зараз закриті каміни вже можуть посперечатися з відкритими і з точки зору видовищності процесу горіння. Гранично-вивірена функціональна організація закритої топки не заважає насолоджуватися процесом горіння, а, навпаки, лише підкреслює красу живого вогню. Відчуття об’ємного горіння підтримується і різноманітними варіантами облицювань, які можуть бути виконані в різних стилях: від авангарду до модерну.

До численних достоїнств сучасних закритих топок можна віднести їх порівняно невелика вага – від 150 кг. Як Ви бачите, каміни із закритими топками за своєю конструкцією та ваговій категорії ближче до пічкам «буржуйки», ніж до відкритих камінів, які можуть важити 1,5 тонни. Зручно і те, що Ви зможете використовувати таку топку багаторазово при переплануванні приміщення. Ну і, нарешті, остання властивість закритих топок, яке завдає відкритим домівок вирішальний удар. Справа в тому, що закрита топка легко перетворюється на відкриту, якщо на ній встановлений підйомний механізм.

Одним з найважливіших елементів топки є її дверцята. Вони виробляються з вогнетривкого кварцового скла або крісталлокерамікі, що витримують температуру до 800oC. Вогнетривке скло, залежно від моделі топки, може бути плоским, округлим), багатогранним або складатися з двох стулок. У всіх моделей чавунних топок дверці відкриваються вбік, а ряд моделей додатково забезпечений механізмом, що піднімає дверцята вгору, що в повній мірі дозволяє насолоджуватися живим полум’ям.

В залежності від методу установки, склокерамічна дверцята можуть відкриватися убік або підніматися вгору за допомогою системи противаг. Існують моделі топок для центральностоячих камінів з усіма чотирма прозорими стінками. Варто Вам підняти їх, і вийде практично первісний осередок. Відзначимо, що розрізняють три типи ліфтових механізмів для каміна: ланцюговий, важільний і на основі сталевих тросів. Найбільш надійним вважається тросовий механізм, він менше всього засмічується сажею і надійніший.

Як вибрати камін

У давнину джерело вогню у будинку було необхідністю. Але з теперішніми темпами прогресу, ми можемо обійтись без нього. Ми досі порівнюємо вогонь із затишком та теплом. За допомогою сучасних технологій повернути вогонь в оселю доволі легко: необхідно встановити камін, який буде додатковим джерелом тепла, та кардинально покращить інтер’єр будь-якої домівки.

Перед покупкою каміна необхідно визначитись: ви хочете урізноманітнити інтер’єр і радіти грі вогню в топці або ставите з метою обігріти вашу оселю? У першому випадку сміливо купуйте екземпляр, який вам сподобався, у другому – звертайте увагу на ККД і теплову потужність каміна, яка безпосередньо залежить від розміру топкової камери, що визначає кількість закладеного палива, зовнішньої поверхні каміна і теплоаккумулюючої маси.

Купуючи камін, перегляньте показники його паспорта, де вказуються теплова потужність в кіловатах і об’єм, що обігрівається. Для кожного конкретного приміщення необхідно враховувати кількість дверей і вікон і їх розміри, теплопровідність стін, мінімальну температуру зовнішнього повітря, наявність інших нагрівальних приладів.

Часто при виборі каміна або камінної касети постає питання: яка краще – чавунна або сталева і яка довговічніше? Сталева камінна касета більш дешева, так як проста у виготовленні. Це – плюс. Але зварні шви можуть “повиснути”, і метал в результаті окислення “прогорає”. Однак практично всі каміни виконані з високоякісної легованої сталі. До того ж топка футерована шамотною цеглою або чавунними пластинами, що призводить до зменшення деформації від окислення, а також збільшує акумуляцію тепла.

Чавунні камінні касети відрізняються від сталевих тим, що не схильні до деформації і окислення, оскільки мають велику масу і добре тримають тепло після топки. Проте при різких ударах і поштовхи, наприклад при установці каміна, закиданні важких полін в топку, при різкому перепаді температур (плескання в топку холодної води) можуть утворитися тріщини. Таким чином, шанси на довговічність сталевої і чавунної топок можна вважати рівними.

В деякі каміни вбудовується термостат, який розташовується на виході з конвекційної камери і ефективно стежить за процесом горіння. Ви можете регулювати температуру повітря на виході, а у разі підвищення температури засувка подачі повітря автоматично засувається.

Простіше всього монтувати готові металеві каміни. До них купуються модульні димарі відповідного діаметру і збираються з секцій необхідні конструкції. Якщо у капітальній стіні вже є димовий канал, то камін з димарем можна з’єднати за допомогою кутових труб з кутом вигину 45 або 90 °. Кращим перетином димової труби є коло. Якщо ж це квадрат або прямокутник, то в кутах труби дим завихряется і знижується тяга. Щоб збільшити цю тягу, застосовують всілякі трубні насадки – флюгера і дефлектори.

Якщо ви купуєте камін з високим ККД, то до нього бажано придбати електричний димосос, так як подібні каміни мають знижену температуру димових газів на виході. Такий димосос являє собою захищений електровентилятор, управління яким здійснюється безпосередньо біля каміна регулятором.

В якості палива для каміна можна використовувати дрова, а також кам’яне вугілля і антрацит, вони мають високу теплотворну здатність і дають мало сажі. Що стосується деревини, то для топки підходять будь-які породи дерева. Тверда деревина має більш високе теплотворення і довге полум’я. Вона добре підходить для камінів з більшим розміром топкового отвору. До твердих порід відносяться дуб, клен, яблуня. М’якій деревині властива низька теплотворність, вона іскрить, створює характерний тріск, викидаючи вугілля з відкритої топки, і досить швидко згорає. Так само швидкоплинне життя полум’я від пересушених дров. Дрова з оптимальною вологістю ті, які пролежали під навісом в дровітні від року до півтора років. А от дрова з ясена і берези горять навіть сирими. Паливо з вільхи та осики згоряє без утворення сажі і навіть випалює її з димоходу. Березові дрова гарні для тепла, але дають багато сажі. Дуже приємний аромат створять у вашій квартирі палаючі суки вишні, яблуні. Вогонь – художник, і якщо використовувати в якості дров пні та коріння, то можна отримати полум’я неповторного “дизайну”.

Не менш поширені на ринку збуту і електрокаміни, які зовні нічим не відрізняються від дров’яних. Вони зручні тим, що можуть встановлюватися в будь-яких приміщеннях, де немає можливості вивести димар. Тим, у кого існують проблеми з дровами, можна рекомендувати газові каміни та каміни на рідкому паливі.

Граніт

Граніт – це одна з найміцніших гірських, магматичних порід. Залягає він на глибині кількох кілометрів під поверхнею землі. Видобувають його за допомогою вибухівки, яка вивільняє породу. Цей камінь здавна використовувався будівельниками, архітекторами і оздоблювачами помешкань, як незамінний матеріал. Не дарма він привертає до себе таку увагу, як фахівців з домашньої краси, так і її замовників. Цей унікальний чудо-елемент прекрасно поєднується з металом, деревом, цеглою та багатьма іншими деталями будівництва, що дає змогу дизайнерам майстерно вписати гранітний виріб в ваш інтер’єр.

Завдяки своїм барвам, орнаментам, візерункам кристалів, ретельно і якісно відполірований граніт сяє і виблискує на світлі сонячних променів, створюючи картину неймовірної краси. Гранітний матеріал чудово підходить для виготовлення низки виробів: каміни, сходи, пам’ятники.

Його плюси є беззаперечні:

1. Краса. Ця риса зумовлена великою строкатістю і кольоровою гамою цього каменю. Граніт буває блакитним, сірим, коричневим, червоним, жовтим, рожевим, зеленим, помаранчевим. Його колір залежить від місця його видобутку.

2. Довговічність. У всіх народів, у всі часи, Граніт величали «вічним каменем», оскільки, перші ознаки руйнування він виявляє через 500 років. На цю його властивість впливає розмір зерен (кристалів), чим вони менші, тим довговічніший камінь.

3. Термостійкість. Здатний витримувати температуру до 600 градусів за Цельсієм. Як відомо, температура вогню складає 100 градусів.

4. Міцність. Витримує вдвічі більший тиск, ніж мармур. Характеризується високою щільністю, стійкістю до механічних ушкоджень і несприятливих умов навколишнього середовища (спека, кислотні дощі та ін.)

5. Водонепроникністьтаі вологостійкість. Граніт є повністю невразливим перед водою – він її не пропускає. Його використовують для облицювання басейнів, саун, фонтанів.

6. Природність та екологічність. На відміну від штучних порід, він не містить шкідливих сполук, які виділяються при нагріванні. Інформація про те, що граніт може бути радіоактивним – не відповідає дійсності, оскільки ця порода має нормальний, природній радіаційний рівень, до речі, в сотню разів нижчий ніж рівень комп’ютера або телевізора.

Одним-єдиним мінусом є його велика вага. Тому при плануванні встановлення виробу з цього матеріалу, проводяться точні вимірювання і розрахунки співвідношення його ваги до товщини і міцності підлоги. Така робота перекреслює цей недолік.
Очевидним стає той факт, що з поміж великого розмаїття кам’яних матеріалів і виробів з них, замовники і дизайнери все частіше звертають свою увагу на природній камінь – граніт. Його краса здатна справляти неабияке враження на ваших гостей. Він принесе у ваш дім затишок, елегантність, вишуканість і аристократичність, підкреслить ваш стиль, хороший смак і можливості. Завдяки своїй довговічності, камін з граніту служитиме не тільки вам, а й багатьом наступним поколінням вашого роду. Камін зі справжнього, вічного, природного елементу, яким є граніт – збере біля себе всю вашу родину і подарує їй таке ніжне і лагідне тепло.

Мармур

Мармур ( marmor – з старогрецької мови «блискучий камінь» ) – це унікальний, природній камінь з дивовижними властивостями, який вперше почали використовувати давні греки. Він застосовувався перш за все, як будівельний і оздоблювальний матеріал. Цей камінь використовували у будівництві і дизайні таких величних і грандіозних пам’ятках античної архітектури, як: Парфенон, храм Зевса, храм Артеміди (який, до речі, є одним із семи чудес світу) та багатьох інших. Він здатний віддзеркалювати світло, що створює дивовижний колорит.

Досвід його використання продовжили римляни, оздоблюючи мармуром палаци імператорів, будинки патриціїв, облицьовуючи лазні і VIP-ложа колізеїв. Відомий на весь світ, білий каррарський мармур був знайдений саме в ті часи і використовується і по нині. Наші предки теж не пасли задніх у цій сфері. Білий карпатський мармур прикрасив чимало київських золотоверхих храмів і петербурзьких царських резиденцій.

Науковою мовою – це метаморфічна гірська порода, що утворилася внаслідок процесу перекристалізації доломіту або кальциту. Колір цьому каменю задають домішки, які в ньому присутні, наприклад: якщо мармур зелений – то він містить залізовмісні силікати (зелений мармур видобувають в українських горах Карпатах), коли ж він має червоне забарвлення то в ньому є окис заліза. Камінь поділяється на дві основні групи:

1. Кристалізований – це хороший за якістю мармур.

2. Частково кристалізований – це мармуровидні вапняки.

За своєю структурою, мармур, як і граніт, поділяється на такі типи:

1. Дрібнозернистий – це найкращий мармур, оскільки він є більш міцним і довговічним.

2. Середньозернистий – крихкіший ніж попередній, але значно доступніший за ціною.

3. Грубозернистий – слабший, дешевший і поширеніший ніж попередні види.

За однорідністю, камінь поділяється на два типи:

1. Рівномірно-зернистий – це коли відстань від одного кристалу до іншого, більш-менш однакова.

2. Нерівномірно-зернистий – це тоді, коли проміжок між сусідніми зернами неоднаковий, хаотичний.

За своїм природнім малюнком, мармур поділяється на три типи:

1. Мозаїчний.

2. Зубчасто-мозаїчний.

3. Зубчастий.

Найбільші запаси мармуру на землі, близько 80-ти відсотків, знаходяться на території Туреччини. На території України його видобувають в трьох місцях: в Карпатах, в Криму і на Донбасі. Відмінності цієї породи від інших, полягають, найперше у таких її перевагах:

1. Зручність і легкість обробки. Завдяки цьому, мармуром можна не лише облицьовувати певні приміщення, а також створювати такі твори мистецтва – як скульптури. Ця його властивість допомагає втілити його в будь-яку дизайнерську форму, розмір і вигляд.

2. Морозостійкість. Ця риса дозволяє використовувати його в облицюванні балконів і терас.

3. Водонепроникність. Так як і граніт, мармур є щільним і не пропускає рідину, а таке явище, як мікротріщини на його поверхні, взагалі виключене.

4. Топки дозволяють зберігати чудову термостійкійсть в камінах.

5. Бактерицидність. Мармур містить пори, що сприяє хорошому мікроклімату і меншому розвитку бактерій і грибків.

Мармур є не таким міцним і довговічним, як граніт, але його кольорова гама і зручність обробки значно вищі. Дзеркально-кольоровий блиск мармуру у вашому домі, створить неабияку чарівність, життєрадісну панораму і розкіш. Його використовували і використовують виключно всі прошарки суспільних верств: королі, імператори, президенти, середній клас і звичайні громадяни. Він чудово сяє, як в королівському палаці прикрашеному золотом, рубінами і вишуканими дорогоцінними тканинами – відображаючи їхнє зображення, так і у вашому каміні – віддзеркалюючи живий танець помаранчевих вогнів. Завершуючи нашу розповідь про цей прекрасний камінь, хотілося б зазначити, що мода дуже швидко міняється. Облаштувавши своє помешкання відповідно до неї, ми порадіємо якийсь час, згодом вона зміниться, а ваш дім залишиться колишнім. Тому порадимо обрати вічний, сяючий камінь, якому не страшні зміни вологості, температури, ну і звісно – моди. Красивий і вічний камінь – вічно модний.